Особливості ринку пиломатеріалів в Україні

Головними покупцями лісоматеріалів в Україні є деревообробні підприємства, які тривалий час зустрічалися з тіньовими схемами продажу деревини та корупцією. Для того, щоб придбати сировину по вигідній ціні, що відповідала ринковій вартості, їм доволі часто приходилося давати хабар посадовим особам. Формування кінцевої вартості лісоматеріалів було непрозорим, із-за чого держава втрачала багато коштів.

Продають деревину в Україні близько 260 лісгоспів, які отримують її унаслідок регулярної санітарної вирубки лісу. Під час оздоровлення лісів зрубують старі дерева, сухостій, а також ті дерева, що постраждали від грибка та шкідників. Завдяки цьому на територіях українських лісгоспів накопичується багато деревини, яку вони продають.

Відтепер, у зв’язку з Постановою №1178, що почала діяти в минулому році, лісоматеріали в Україні продаються на відкритих онлайн торгах. Такі торги проводяться в системі Прозорро через авторизовані торгівельні майданчики. Такі аукціони є чесними, тому що прийняти участь у них можуть усі бажаючі, а умови є рівними для всіх. Щоб отримати більше інформації про це, можна скористатися посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/kuplu-pilomaterial-na-ofitsijnomu-majdanchiku-prozorroprodazhi/.

Головні переваги нового ринку

По-перше, нововведення дали можливість державі забезпечити контроль ринку збуту деревини. Відтепер вона не може продаватися безконтрольно посадовцями, що раніше користувалися своїм службовим становищем. По-друге, ціна на деревину на онлайн торгах встановляються чесно та прозоро, так як самі учасники торгів її формують своїми ставками. По-третє, ніяких корупційних схем на цьому ринку існувати не може, так як на онлайн аукціоні усі учасники знеособлені. Дізнатися їх дані можна буде лише після оголошення переможця.

Крім цього, завдяки встановленню на деревину ринкової справедливої вартості, держава отримує від її продажу більше грошей, які йдуть на розвиток лісового господарства та оздоровлення лісів.

Також суттєвою перевагою нововведень є те, що представники деревообробного бізнесу тепер отримали більш широкі можливості для його розвитку, так як прийняти участь вони тепер можуть в будь-якому аукціоні і без потреби в тому, щоб давати хабарі. Таким чином, електронні відкриті торги забезпечили багато переваг як для самої держави, так і для учасників деревообробного ринку.